Koeraküsimused

Koeraküsimused

Küsimused ja vastused koerte ja nende toitumise kohta.

 

  Miks mu koer rohtu sööb?

Sellele, miks mõni koer rohtu sööb, ei ole ühest selgitust. Küll aga on teada, et koertele meeldivad teatava lõhnaga asjad, nii mõnegi koera jaoks võib värske rohi või teise koera uriini lõhnaga rohi huvitav tunduda. Koer võib pärast rohu söömist oksendada. Nii võib arvata, et koerad söövad rohtu selleks, et end kõhuvalu korral oksendama ajada, kuid kindlalt seda ei teata. Te võite siiski kindel olla, et rohu söömine koertele kahju ei tee. Kuna rohi sisaldab tselluloosi, ei suudab koerad seda seedida – enamasti liigub see lihtsalt läbi sooletiku ja tuleb väljaheidetega välja.

Tagasi üles →

 

  Miks mu koer äkki enam oma harjumuspärast toitu süüa ei taha?

Kui koer enam süüa ei taha, võib see viidata haigusele või seedeprobleemile. Selguse saamiseks võite kontrollida koera väljaheiteid ja tema käitumisel silma peal hoida, sest nende muutumine võib viidata haigusele. Kahtluse korral küsige nõu oma loomaarstilt. Loomulikult võib koer söömast lakata ka mitmel muul põhjusel:

  • valu või probleem suu, hammaste või kurguga
  • toidu koostise või kvaliteedi muutus
  • vead toidu säilitamisel
  • kui harjumuspärane toit ei ole kindla retseptiga, võib erinevates kottides olev toit olla erineva koostisega ja selle tõttu võib toidu maitse muutuda

Tagasi üles →

 

  Mu koer leiab jalutuskäikudel igasuguseid toidujäätmeid – kas peaksin ta toidu kogust muutma?

Mõni koer on suurepärane nuhkija, kes leiab ja sööb jalutuskäikudel igasuguseid asju. Toidu kogust on selle järgi praktiliselt võimatu reguleerida, sest väga keeruline on teada saada, mida ja kui palju koer nii sööb. Kuna toidukausis olev toit on kõige ohutum ja tervislikum, püüdke sellist juhulike asjade söömist vältida. Selleks võib koera vahetult enne jalutuskäiku sööta või võtta tema tavalisi toidupalu maiustena kaasa. Maiustena antavad toidupalad tuleb muidugi ära lugeda, et koer ei saaks rohkem süüa, kui päevas ette nähtud.

Tagasi üles →

 

  Mu koer oskas puhtust pidada. Miks ta nüüd on hakanud tuppa tegema?

Kui teie koer hakkas tuppa pissima või kakama, on tingimata vaja temaga loomaarsti juures käia. Seal selgitatakse välja, kas selle põhjuseks on haigus või on tegemist käitumisprobleemiga. Igal juhul saab teie loomaarst aidata teil selle probleemiga toime tulla.  Tõenäoliselt tunneb teie koer end tuppa tegemise pärast halvasti - eriti kui seda põhjustab haigus.  Kui teie loomaarst diagnoosib kuseteede või seedetrakti infektsiooni, hormonaalse või seedeprobleemi, põiekivid või emakainfektsiooni, vajab teie koer ravi. 

Tagasi üles →

 

  Mu koera nina on kuiv ja soe – kas ta on haige?

Vastupidiselt üldlevinud arvamusele ei saa koera nina järgi otsustada, on ta terve või ei. Muidugi, kui koer on haige ja tal on palavik, on ta nina tõenäoliselt soe. Kuid koer võib end hästi tunda, olgu ta nina külm või soe, niiske või kuiv. Kõige kindlam on koera temperatuuri ja heaolu kontrollida termomeetriga.

Tagasi üles →

 

  Miks mu koer sööb väljaheiteid?

Koerad uurivad, kogevad ja jätavad ümbrust meelde oma nina abil. Neil on loomulik huvi tugeva lõhnaga asjade vastu. Teile kui koeraomanikule võib avastus, et teie koer sööb väljaheiteid (ja need võivad isegi tema enda omad olla), tülgastav tunduda. Sellise tegevuse põhjus ei ole selge. Mõned inimesed arvavad, et see näitab mingite toitainete puudust. Teised usuvad, et sellel on käitumuslik põhjus (koer "koristab" või kõrvaldab teiste territooriumil liikuvate koerte jälgi). Me võime vaid kinnitada, et selline käitumine ei ole ei ebanormaalne ega koerale kahjulik -  kõigest omanikule ebameeldiv.

Tagasi üles →

 

  Miks ma peaksin laskma oma koera kastreerida või steriliseerida?

Koertel, nagu teistelgi loomadel, on instinktiivne soov paarituda ja järglasi saada. See on kõige loomulikum asi maailmas. Seda soovi kontrollivad isaste ja emaste koerte suguhormoonid. Looduses paarituvad ja paljunevad koerad (või hundid) vastavalt looduse rütmile, lemmikloomadel pole aga selline kontrollimatu paaritumine sobiv. Kirurgiline kastreerimine või steriliseerimine võtab ära nii paaritumise soovi kui võime. See võib tunduda julm, kuid tihti on see parem sellest, et koera loomulikku paaritumissoovi pidevalt takistatakse. Kui te ei kavatse oma koera aretuses kasutada, võib teie loomaarst soovitada ta kastreerida või steriliseerida.

Tagasi üles →

 

  Miks mu koer ennast nii palju kratsib?

Kratsimine on osa loomulikust käitumisest. Seda võiks uurima hakata siis, kui kratsimine muutub nii intensiivseks, et tekivad karvutud laigud või kui nahale ilmuvad punased täpid, punetus või niisked ja põletikulised kohad. Sügelemise põhjuseid on palju - kirbud, lestad ja teised parasiidid, bakterid, mikroskoopilised pärmiseened, pügaraig, toidu- õietolmu- või tolmuallergia. Täpse põhjuse leidmine võib olla keeruline, kuid sobiva ravi valimiseks peab seda tegema. Parim soovitus on rääkida loomaarstiga siis, kui koer lakub või kratsib end liiga palju ja tema nahk ei näe hea välja.

Tagasi üles →

 

  Kuidas ma saan aidata oma koeral kaalus alla võtta?

Sarnaselt inimestele võib koeri vaevata liigne kehamaal. Põhjus on väga lihtne: kui teie koer sööb päevas rohkem toitu/kaloreid, kui ta vajab, muutub ülejääv energia rasvaks. Kui teie koeral on vaja alla võtta, peab toimima vastupidi - söötma talle iga päev veidi vähem kaloreid, kui ta vajab. Ladestunud rasv kasutatakse järk-järgult ära ja teie koer on taas normaalkaalus. Seda on kõige lihtsam ja ohutum saavutada, andes koerale head kehakaalu vähendamise toitu. Selline toit annab vähem kaloreid, kuid sisaldab kõiki peamisi olulisi toitaineid, nii et koer saab kõhu täis ja tunneb end hästi. Lisaks sellele peab edukaks kaaluvähendamiseks piirama koerale maiuste ja toidujäätmete andmist ning järk-järgult suurendama füüsilist aktiivsust. Kui õigest dieedist korralikult kinni pidada, on teie koer mõne aja pärast taas vormis, rõõmsam, suhtlevam ja aktiivsem.

Tagasi üles →

 

  Mu koer läheb operatsioonile ja ta ei saa pärast seda normaalselt süüa – mida teha?

Korralik toitumine on teie koera jaoks oluline. Veelgi tähtsam on see pärast operatsiooni või mõnd haigust põdedes. Loomulikult võib teie koera söögiisu nii operatsiooni kui haiguse korral väheneda. See tähendab, et koera toit peab olema veel tervislikum ja isuäratavam. Hea mõte on valida konserv, võib-olla isegi taastumistoit. Segage see kehatemperatuurini soojendatud veega, et teha toit nii hõrgutavaks kui võimalik. Kui teie koer ei suuda püsti seista ja kausist süüa, võib toitu talle lusika või süstlaga otse suhu panna. Selle kohta saate juhiseid oma loomaarstilt või kliinikuabiliselt.

Tagasi üles →

 

  Kas on tõsi, et minu koer vajab palju liha, kuna koerad põlvnevad hundist?

Ei. Toidu tooraine osas on koerad füsioloogiliselt väga paindlikud. Sarnaselt inimestele on ka koerad omnivoorid, mis tähendab, et nad on võimelised seedima ja omastama nii liha kui taimset toitu. Kassidel seevastu peab toidus kindlasti liha olema. Kui toitumiskava on hästi läbi mõeldud, võib koer olla ka ainult taimsel toidul. Liha on siiski väga hea kontsentreeritud proteiinide, mineraalainete ja vitamiinide allikas. Lisaks sellele annab liha energiat ja muudab toidu maitsvaks. Liha lisamine koeratoitu on seega hästi põhjendatud.

Tagasi üles →

 

  Miks mu koeral on halb hingeõhk?

Koera halb hingeõhk võib olla väga ebameeldiv - eriti inimestele, kes koeraga kogu aeg kokku puutub. Halb hingeõhk võib aga viidata teistele, mõnikord raskematele probleemidele.

  • Väljastpoolt võib suupiirkonna väga ebameeldivat lõhna põhjustada mokavoltide nahapõletik
  • Suu sees on tavalised halva hingeõhu põhjused infektsioon, haav või toidujäägid igemetes küljes, kurgus või hammaste vahel
  • Halba hingeõhku võib põhjustada ka maohape või maos olev toit

Tõmmake vatitikuga üle koera mokkade või igemete ja nuusutage seda, et aru saada, kust lõhn tuleb. Kui te ei ole kindel põhjuses ja arvate, et see vajab ravi, võtke ühendust oma loomaarstiga. 

Tagasi üles →

 

  Kas see on lubatav, et mu koer sööb mu kassi toitu?

Koerad on omnivoorid ja terve kassi toit enamikule neist kahju ei tee. Kassitoit sisaldab aga rohkem kaloreid kui keskmine koeratoit. Nii et kuigi mõne kassitoidu toidupala söömine on teie koerale ohutu, püüdke vaadata, et ta ülekaaluliseks ei muutuks. Kindlasti ei ole kassitoidu söömine soovitatav siis, kui kass sööb ravitoitu.
Lugege: Kas see on lubatav, et mu kass sööb mu koera toitu?

Tagasi üles →