Kassiküsimused

Kassiküsimused

Küsimused ja vastused kasside ja nende toitumise kohta.

 

Millal saab minu kassipojast “täiskasvanu”, kes võib süüa täiskasvanud kasside toitu?

Kassid on tavaliselt täiskasvanud umbes 12 kuu vanuselt, kuid see ei ole alati nii. Mõned suuremad tõud, nagu Maine coon ja Norra metskass saavutavad oma tõelise suuruse ja iseloomu alles 3-aastaselt. Üldiselt on 12 kuud kassipojatoidult täiskasvanud kasside toidule üleminekuks sobiv vanus. Palun pöörake tähelepanu sellele, et kui teie kassipoeg on kastreeritud/steriliseeritud, võiks talle valida spetsiaalse kassipojatoidu, et noorena juurdevõtmist ära hoida.

Tagasi üles →

 

Kas ma võin oma kassipojale piima anda?

Piltidel võib väga sageli näha kausist piima joovat kassi. See aga on vale. Tegelikult ei talu suurem osa kasse lehmapiima. Nad ei suuda piimasuhkrut (laktoosi) seedida ja see tekitab neil kõhuvalu ja kõhulahtisust. Uskuge meid - kui te oma kassile piima annate, saate varsti teada, kas ta talub seda. Väikesed kassipojad taluvad loomulikult emapiima, kuid hilisemas elus ei ole piim kassile ei hea ega vajalik. Kõige loomulikum ja parem jook kasssidele on vesi.

Tagasi üles →

 

Kas peaksin kassi seedeprobleemide ennetamiseks teatud toite vältima?

Kõik müügil olevad kassitoidud on vastavate ametkondade poolt heaks kiidetud ja seega võivad kassid neid ohutult süüa. Samas on ilmselge, et toitude kvaliteet on erinev ja erinevad on ka iga kassi vajadused ja seisund. Kui teie kassil on toiduallergia või -talumatus, võivad toidu teatud koostisosad (veiseliha, sealiha, jne) tekitada seedeprobleeme. Ärge andke kassile lehmapiima, sest enamik kasse ei suuda piimasuhkrut (laktoosi) seedida. Tavaliselt on kergestiseeditavate ja kvaliteetsete koostisosadega toit ohutu ja hea valik. Kui teie kassil on korduvad seedeprobleemid, rääkige sellest oma loomaarstile, sest abiks võib olla spetsiaalne seedimist toetav toit.

Tagasi üles →

 

Milline kassitoit on parem põieprobleemide korral, kas kuiv-või märgtoit?

See sõltub täiesti sellest, milline põieprobleem teie kassil on. Kui tundub, et kassi urineerimiskäitumine on muutunud, peab tingimata kassiga loomaarsti juurde minema, et saaks talle õige diagnoosi panna. Kui teie kassil on põiekivid, soovitatakse kuiv- või konservtoitu, milles on teatud mineraalainete või proteiini sisaldust vähendatud. Kui kassil on lihtsalt "põieärritus", on parimaks valikuks spetsiaalne märgtoit. Teie loomaarsti juhised on väga olulised, sest need probleemid võivad olla teie kassi jaoks väga valulikud ja isegi surmavad, ning nende taastekkimise vältimiseks võib vajalik olla eluaegne dieet.

Tagasi üles →

 

Mu kassil tekivad sageli karvapallid, kuidas saaksin teda aidata?

See on loomulik, et kassid neelavad oma kasukat puhastades karvu alla. On iseenesest mõistetav, et pikakarvalised kassid neelavad rohkem karvu kui lühikarvalised kassid. Karvad, mis seedesüsteemi ei läbi, võivad maos moodustada karvapalle. Enamik kasse oksendab karvapallid välja, kuid mõnel juhul võivad karvade kogumikud kassil seedeprobleeme põhjustada. Kassi regulaarsel kammimisel on võimalik lahtised karvad enne kassi seedetrakti sattumist kokku koguda. Kassitoidule õli või õli sisaldava karvapallieemaldusvahendi lisamine teeb karvad libedamaks ja aitab neil läbi mao liikuda. SPECIFIC™ toidud täiskasvanud kassidele ja eakatele kassidele sisaldavad kiudaineid, mis hõlbustavad allaneelatud karvadel seedetrakti läbimist ja hoiavad ära karvapallide tekkimist.

Tagasi üles →

 

Kas on tõsi, et minu kass on kiskja ja vajab palju liha?

Kasside toidus peab tõesti liha olema, sest nad on kiskjad ja obligatoorsed karnivoorid (see tähendab, et nad sõltuvad lihast). Evolutsiooni käigus on kassid harjunud suhteliselt suures koguses liha sööma ning kaotanud võime vähema proteiiniga toime tulla ja teatud toitaineid ise sünteesida (näiteks toota A-vitamiini porganites leiduvast karoteenist). Sellest tulenevalt vajavad kassid koertega võrreldes mõningaid täiendavaid toitaineid ja selleks, et neid olulisi toitaineid toiduga piisavalt saada, vajavad nad liha. Seetõttu ei saa kassid taimtoidudieedil hästi elada.

Tagasi üles →

 

Kas see on okei, et mu kass sööb mu koera toitu?

Kasside toidus peab olema teatud kogus lihavalku ja teisi lihast saadavaid toitaineid. Nad on loomult kiskjad ja sõltuvad lihast. Nad vajavad teatud lihast saadavaid aineid (näiteks aminohappeid), et nende organism töötaks. Kui kass sööb aegajalt koera kausist mõne toidupala, ei tekita see probleeme. Enamik koeratoite ei ole kassidele aga piisavalt tervislikud ja seetõttu ei tohiks kass süüa ainult seda. Kindlasti ei ole koeratoidu söömine soovitatav siis, kui koer sööb ravitoitu või kui kass vajab tervisliku seisundi tõttu eridieeti.

Tagasi üles →

 

Mu kassi nina on kuiv ja soe – kas ta on haige?

Vastupidiselt üldlevinud arvamusele ei saa kassi nina järgi otsustada, on ta terve või ei. Muidugi kui kass on haige ja tal on palavik, on ta nina tõenäoliselt soe. Kuid kass võib end hästi tunda, olgu ta nina külm või soe, niiske või kuiv. Kõige kindlam on kassi temperatuuri ja heaolu kontrollida termomeetriga.

Tagasi üles →

 

Kas ma peaksin oma kassile andma kuiv- või märgtoitu?

Kui valite toidu SPECIFIC™ kvaliteetsete toitude seast, et ole märg- ja kuivtoitude vahelised erinevused teie kassi põhitoitumise ja tervise jaoks olulised. Kassipojatoidu või neerude talitlust toetava toidu märg ja kuiv versioon on toitaineliselt üsna sarnased. Kuival ja märjal konsistentsil võivad aga olla erinevad eelised. Kuivtoit on reeglina ökonoomsem ja mõjutab rohkem hambaid, aidates nii hambakivi ära hoida. Märgadest toitudest saab rohkem vett ja võivad seetõttu mõne kuseteede probleemi (põieärritus, -kivid ja -kristallid) korral paremini sobida.

Tagasi üles →

 

Mis on kassi tervise seisukohalt kassitoidu kõige olulisemad koostisosad?

Paljud kassitoidureklaamid keskenduvad koostisosadele (toorainele). See, kas toit on valmistatud sealihast, kanalihast või krevettidest, võib olla kassi jaoks maitse küsimus, kuid tervise ja toitumise jaoks see tegelikult oluline ei ole. Mis aga ON oluline, on see, et toit sisaldaks piisavas koguses kassile vajalikke toitaineid. Seda sellepärast, et kassid on obligatoorsed karnivoorid ja nende toidus peab olema teatud koguses lihavalku ja lihast saadavaid toitaineid. See liha/valk peab olema seeditava kvaliteediga, et kass saaks seda tõhusalt kasutada, näiteks pärinema lihaskoest ja maksast, mitte ainult nahast, kanajalgadest ja sulgedest. Tähtis on ka toidu proteiinide, süsivesikute (köögiviljad) ja rasva tasakaal, kuid seda on võimalik saavutada mitmete erinevate koostisosadega.

Tagasi üles →

 

Kuidas vahetada harjumuspärane kassitoit teise vastu?

Uue toiduga harjumiseks peab magu toiduvahetusega veidi kohanema. Mõnikord peab teie kass harjuma ka uue maitse, lõhna, tekstuuri või toidupala suuruse või kujuga. Kui muutus teha järk-järgult, on see tavaliselt sujuv ja edukas. Järk-järguline üleminek peaks toimuma 7-10 päeva jooksul, kui vana toidu sekka segatakse järjest rohkem uut toitu. See on tähtis iga toiduvahetuse juures. Ainus erand on raske haigus, mille korral on vaja võimalikult kiiresti hakata söötma eritoitu, näiteks seedimist toetavat või taastumisel abistavat toitu.

Tagasi üles →

 

Üks mu kassidest on eridieedil. Kuidas võin olla kindel, et ta ei söö vahepeal mu teise kassi toitu?

Kassi toiduvaliku kontrollimine ei ole üldse lihtne, eriti kui tegemist ei ole tubase kassiga. Kassi jaoks on loomulik süüa palju väikseid toiduportsjone (hiiri, linde) nii päeval kui öösel. Seda imiteeritakse tavaliselt kassil kogu aeg toitu kausis hoides. Et mitme kassiga kodus kasse eraldi sööta, peab eraldama "aja" ja/või "koha". Selleks võib üht kassi hoida iga päev kindlatel söögiaegadel eraldi toas, ja sel ajal, kui teised kassid ka sinna lubatakse, võtta kogu toit eest ära. Lahenduseks võib olla ka ühe kassi toidu panemine kohta, kuhu pääseb ainult tema (kõrgele või elektroonilise kassiluugi taha). Kui kasside eraldi söötmine on keeruline, võite oma loomaarstilt küsida, kas kõik teie kassid võivad eritoitu süüa.

Tagasi üles →