Mis on maastikujooks?

Mis on maastikujooks?

Maastikujooks imiteerib jahti, kus koerad ajavad avatud põllul saaki taga. Raja pikkuseks on tavaliselt 500-1000m ja rajal korraga kaks koera. Saagiks on maastikujooksul kilest tuust ja seda veetakse veomasina, trossi ja poolide abil mööda põldu suunda muutes, võimalikult sarnaselt mida võiks kasutada üks saakloom. Korraga on rajal kaks koera, paarid loositakse enne võistlust ja kui kohal paaritu arv koeri, jookseb loosis ilma paariliseta jäänud koer üksi. Koera sooritus algab siis, kui saakloom tõmmatakse liikvele, koer lastakse stardis lahti ja ta saab saaklooma taga ajada. Sooritus lõpeb siis, kui koer saakloomani jõuab ja sellest haarab. Kohtunikud hindavad jooksutulemust viie erineva parameetri järgi - innukus, kiirus, vastupidavus, paindlikkus ja arukus. Rada peab olema piisavalt keeruline, samas ka turvaline, et tuua välja koerte jahiinstinkt ja oskused. Võistlus ise koosneb eel- ja finaaljooksudest ja rajad on alati erinevad, nii eel- kui finaaljooksul. Lõpptulemusel liidetakse eel- ja finaaljooksude punktid ja juhul kui kahel koeral sama tulemus, võidab see, kellel finaalis rohkem punkte. Võistlevad koerad suukorvis ja võistlusmantlites ehk maikades. Lubatud värvid maikadele on punane ja valge, erinevad värvid on kohtunikule koerte eristamiseks. Suukorvid on puhtalt koera enda turvalisuse pärast - saagi pärast võivad emotsioonid üle keeda ja koerad üksteisele viga teha.Ametlikel võistlustel võivad osaleda kõik hurdalised 10. rühmast, 6. rühmast rodeesia ridegbackid ja 5. rühma tõugudest basenjid, vaaraokoerad, etna cirnecod ja ibiza podencod.
Toimuvad ka mitteametlikud võistlused, kus saavad osaled kõik koerad, olenemata tõust. Vanusepiirang siiski on - nagu ka ametlikel jooksudel kuni 8 a. Kui koer saab 6-aastaseks, saab ta joosta juba Veteranitiitlile.  
Hooaeg meie kliimas on mai kuni september. Ühel hooajal on tavaliselt 8-10 võistlust. Soomes toimuvad aga ka näiteks talvekuudel (Talvimaastot) võistlused, kus koerad saavad lumes saaki taga ajada.
Lisaks instinktile peaks koeral olema ka hea füüsis. Piisavalt liikumist ja parajalt füüsilist koormust võiks olla aastaringselt.

Ja loomulikult on oluline ka õige toitumine, meie jaoks on parim valik olnud SPECIFIC toidud, nt peale jooksu aitab energiat taastada SPECIFIC F/C-IN-W energiarikas konserv.


 

Niia on praegu juba pensionil, aga tal on olnud väga tubli jooksukarjäär. 
Tema võidetud tiitlid - EST M CH, LVA LC CH, FIN LC CH, EMM-14, TWIN CUP-14, TWIN CUP-15, EVM - 19, EMM- 19, EVM - 20, EMM -20.
​Noa noor veel aga ka väga tuli olnud, sellel aastal sai ta LVA LC W21 (Läti võitja 21) ja tal olemas ka 4 Eesti maastikujooksu SERTI, et saada Eesti CH tiitel vaja 5 SERTI. Autor: Anne Karja